Masaż tajski dla początkujących - definicja, wskazania i przeciwwskazania

18-05-2024

Masaż tajski to starożytna forma terapii ciała, która jest integralną częścią medycyny tajskiej. Jest to wyjątkowa metoda, która łączy wpływy praktyk ajurwedyjskich oraz akupresury, dostarczając kompleksowe korzyści zarówno dla ciała, jak i umysłu. Idealny dla osób poszukujących alternatywnych metod leczenia, masaż tajski oferuje odprężenie, ulgę w bólu oraz poprawę ogólnej elastyczności.

Masaże tajskie

W niniejszym artykule zbadamy podstawy masażu tajskiego, zaczynając od jego definicji, poprzez wskazania do jego stosowania, aż po przeciwwskazania, które mogą wpłynąć na decyzję o skorzystaniu z tej terapii. Dodatkowo, poruszymy kwestie, jak najlepiej przygotować się do pierwszej sesji masażu tajskiego, aby maksymalizować jego korzyści i zapewnić sobie najbezpieczniejsze i najbardziej satysfakcjonujące doświadczenie.

Co to jest masaż tajski? – definicja

Masaż tajski to holistyczna forma terapii, która łączy tradycyjne techniki masażu z elementami ajurwedy, jogi i akupresury. Jego korzenie sięgają około setki lat wstecz i są związane z praktykami medycznymi buddyjskich mnichów w Tajlandii.

Na czym polega masaż tajski? Masaż tajski wykonuje się zazwyczaj na macie na podłodze, a osoba poddająca się masażowi jest ubrana w luźne, wygodne ubrania, co umożliwia łatwe wykonywanie różnorodnych ruchów i pozycji. Terapeuta używa swoich dłoni, kolan, nóg i stóp do przemieszczania ciała osoby masowanej w szereg pozycji, które mogą przypominać asany jogi. Technika ta obejmuje także głębokie rozciąganie, mobilizację stawów oraz uciskanie i masowanie poszczególnych punktów ciała, co ma na celu stymulację przepływu energii, znanego jako „prana”, i wspomaganie procesu samoleczenia organizmu. Podczas masażu tajskiego dąży się do przywrócenia równowagi i harmonii w organizmie, co przyczynia się do poprawy elastyczności, obniżenia poziomu stresu, lepszego krążenia oraz ogólnego dobrostanu. Ta forma masażu jest nie tylko techniką leczniczą, ale także praktyką medytacyjną, która wspiera zarówno fizyczne, jak i psychiczne aspekty zdrowia.

Masaż tajski - wskazania i przeciwwskazania do wykonywania masażu tajskiego

Masaż tajski jest cenioną na całym świecie formą terapii, która korzystnie wpływa na ciało i umysł, oferując szereg korzyści zdrowotnych. Od stymulacji krążenia po zwiększenie elastyczności, technika ta jest rekomendowana dla wielu osób dążących do poprawy swojego samopoczucia fizycznego i psychicznego. Jednak, jak każda forma terapii, masaż tajski również posiada swoje wskazania i przeciwwskazania, które są kluczowe do zrozumienia, by maksymalnie wykorzystać jego potencjał leczniczy i unikać potencjalnych ryzyk. Szczegółowo zostanie omówione, dla kogo masaż tajski jest najbardziej odpowiedni, a także sytuacje, w których należy go unikać.

Masaż tajski – wskazania

Masaż tajski jest rekomendowany dla osób poszukujących naturalnych metod poprawy ogólnego stanu zdrowia i samopoczucia. Oto niektóre z kluczowych wskazań do korzystania z tej formy terapii:

 • Stres i napięcie

 • Przewlekły ból

 • Napięciowe bóle głowy

 • Zaburzenia snu

 • Zwiększenie elastyczności

 • Utrzymanie zdrowia psychicznego - zaburzenia nastroju, w tym również depresji

 • Poprawa zakresu ruchu, także ruchomości stawów

 • Dolegliwości bólowe narządu ruchu

 • Wzmocnienie układu odpornościowego

 • Upośledzenie procesów przemiany materii

Podsumowując, tego typu masaże oferują szeroki zakres korzyści dla różnorodnych potrzeb i warunków zdrowotnych, co czyni go popularnym wyborem wśród osób dążących do holistycznej opieki zdrowotnej.

Masaż tajski – przeciwwskazania

Masaż tajski, choć oferuje wiele korzyści zdrowotnych, nie jest odpowiedni dla każdego. Istnieją pewne warunki i sytuacje, w których należy zachować ostrożność lub całkowicie unikać tego rodzaju terapii. Oto przeciwwskazania do masażu tajskiego:

 • Choroby zakaźne np. gruźlica

 • Ostre urazy i stany zapalne

 • Ciąża

 • Choroby sercowo-naczyniowe

 • Zaburzenia skórne, w tym równie stany takie jak otwarte rany, egzema, łuszczyca czy ostre infekcje skórne

 • Osteoporoza i bardzo niska gęstość kości

 • Nowotwory

 • Zaburzenia krzepnięcia krwi

 • Wysoka lub przedłużająca się gorączka

W każdym przypadku, jeśli masz wątpliwości co do tego, czy masaż tajski jest dla ciebie odpowiedni, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą, aby uzyskać indywidualną ocenę i ewentualnie dostosować terapię do swoich potrzeb i stanu zdrowia.

Jak się przygotować do masażu tajskiego?

Przygotowanie do masażu tajskiego jest równie ważne jak sam zabieg, ponieważ odpowiednie przygotowanie może znacząco wpłynąć na komfort i efektywność sesji. Masaż tajski wygląda inaczej niż większość klasycznych form masażu, gdyż odbywa się na macie na podłodze, a osoba masowana jest ubrana w luźne, wygodne ubrania, co umożliwia wykonywanie szerokiego zakresu ruchów i technik rozciągających.

Jak najlepiej przygotować się do masażu tajskiego? Specjaliści zalecają, aby założyć luźne, wygodne ubranie, które pozwoli na swobodne ruchy i rozciąganie. Idealne będą bawełniane spodnie i długie rękawy, które umożliwią terapeucie łatwe manipulowanie ciałem. Przed należy postarać się, aby nie jeść ciężkich posiłków na co najmniej godzinę przed masażem. Lekkie przekąski są dopuszczalne, aby uniknąć uczucia głodu lub dyskomfortu podczas sesji. Dobrą praktyką jest przyjście kilka minut wcześniej. Stawienie się na sesję kilka minut wcześniej pomoże zrelaksować się i mentalnie przygotować na masaż. To również dobry czas, aby omówić z terapeutą wszelkie obawy czy oczekiwania związane z masażem. Przed rozpoczęciem masażu poinformuj terapeutę o wszelkich problemach zdrowotnych, urazach, alergiach lub innych istotnych kwestiach, które mogą wpłynąć na sposób przeprowadzenia masażu. Hydratacja podczas sesji jest bardzo wskazana. Należy pić dużo wody przed i po masażu, aby pomóc organizmowi usunąć toksyny wydzielane podczas masażu i wspierać regenerację mięśni.

Masaż tajski ma silny aspekt medytacyjny, dlatego ważne jest, aby podchodzić do sesji z otwartym umysłem i gotowością na doświadczenie głębokiego relaksu. Przestrzeganie tych prostych wskazówek maksymalnie skorzystać z korzyści płynących z masażu tajskiego, zarówno pod względem fizycznym, jak i mentalnym.

Czy masaż tajski jest bezpieczny?

Masaż tajski jest generalnie bezpieczny dla większości ludzi, gdy jest wykonywany przez wykwalifikowanego i doświadczonego terapeutę. Jest to forma terapii ciała, która integruje rozciąganie, manipulację stawów i akupresurę, wspierając zarówno fizyczne jak i psychiczne aspekty zdrowia. Jednak, jak przy każdym rodzaju terapii, istnieją pewne przeciwwskazania, o których warto pamiętać. Osoby cierpiące na określone schorzenia takie jak poważne problemy z krążeniem, osteoporoza, ostre stany zapalne lub te będące po niedawnych operacjach, powinny skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem sesji. W przypadku ciąży, istotne jest, aby masaż był przeprowadzany przez specjalistę w tej dziedzinie, z uwzględnieniem odpowiednich środków ostrożności.

Ile kosztuje masaż tajski?

Koszt masażu tajskiego w Polsce może różnić się w zależności od kilku czynników, takich jak lokalizacja salonu, doświadczenie masażysty i długość sesji. Na ogół ceny za godzinę masażu tajskiego w Polsce wahają się w dwóch przedziałach: niski zakres cenowy tj. około 100-150 zł za godzinę, co jest typowe dla mniejszych miast lub mniej znanych salonów oraz średni zakres cenowy, który spotkać można w większych miastach, takich jak Warszawa, Kraków, czy Wrocław, ceny mogą wynosić od 150 do 250 zł za godzinę.

Przed zarezerwowaniem sesji warto zorientować się w cenach oferowanych przez różne salony w okolicy, a także sprawdzić, czy oferują pakiety lub promocje, które mogą obniżyć koszt regularnych wizyt.

 

Literatura:

 1. Sierpowska, „Masaż tajski: sztuka dotyku”

 2. H. Evans, „Masaż tajski a technika nerwowo - mięśniowa”

 3. P. Druzgała, „Masaż tajski”

 4. A. Apfelbaum, „Masaż tajski – leczenie przez dotyk”

 5. R. Marzen, „Tajski masaż i stretching”

 6. R. Gold, „Thai Massage: a tradition medical technique”

 7. M. Mercati, „The Thai Massage manual”

Polecane artykuły

Masaż – rodzaje, wskazania i przeciwwskazania do masażu

Masaż – rodzaje, wskazania i przeciwwskazania do masażu

24-03-2023
Masaż to jedna z najstarszych oraz najczęściej stosowanych metod terapeutycznych, która w zależności od rodzaju może mieć działanie profilaktyczne, przeciwbólowe, przeciwzapalne, relaksacyjne, pobudzające, jak i inne. Polega on na manualnym bądź mechanicznym wykonywaniu...
Masaże - skuteczne metody łagodzenia napięcia i stresu

Masaże - skuteczne metody łagodzenia napięcia i stresu

27-09-2023
Masaże, od starożytności uznawane są za jedną z najskuteczniejszych metod leczniczych. Według specjalistów masaże to więcej niż tylko fizyczne oddziaływanie na ciało, to holistyczne podejście do zdrowia, które integruje ciało, umysł i duszę, pomagając w łagodzeniu stresu,...
Masaż Kobido — na czym polega, jakie daje efekty i kto powinien z niego skorzystać?

Masaż Kobido — na czym polega, jakie daje efekty i kto powinien z niego skorzystać?

29-04-2024
Masaż Kobido, zwany japońskim liftingiem twarzy, to starożytna technika, która doskonale łączy relaks z efektami odmładzającymi. Dowiedz się, na czym polega ten masaż, jakie przynosi korzyści i dlaczego warto go wypróbować, niezależnie od wieku czy typu skóry.
Masaż klasyczny – na czym polega oraz jakie są techniki w masażu klasycznym?

Masaż klasyczny – na czym polega oraz jakie są techniki w masażu klasycznym?

15-10-2023
Masaż klasyczny jest jednym z najstarszych i najbardziej powszechnie stosowanych rodzajów masażu. Jego celem nie jest tylko rozluźnienie ciała, ale też poprawa krążenia, łagodzenie bólu i wsparcie w regeneracji. Jak dokładnie działa masaż klasyczny i dlaczego pozostaje tak popularny...
Masaż leczniczy – wskazania, rodzaje i korzyści

Masaż leczniczy – wskazania, rodzaje i korzyści

14-12-2023
Masaż leczniczy od dawna jest uznawany za jedną z najstarszych form terapii, łączącą w sobie zarówno sztukę, jak i naukę, by dostarczać ulgę i komfort ciału oraz umysłowi. W dzisiejszych czasach, kiedy coraz więcej osób poszukuje naturalnych i holistycznych metod leczenia, masaż...
Masaż relaksacyjny i jego korzyści - podróż do świata harmonii i spokoju

Masaż relaksacyjny i jego korzyści - podróż do świata harmonii i spokoju

27-11-2023
Masaż relaksacyjny, często postrzegany jako luksusowa forma odpoczynku, w rzeczywistości jest również kluczowym elementem utrzymania dobrego zdrowia fizycznego, psychicznego i emocjonalnego. W dzisiejszym szybkim tempie życia, gdzie stres i napięcie są na porządku dziennym, znalezienie...