Masaż relaksacyjny i jego korzyści - podróż do świata harmonii i spokoju

27-11-2023

Masaż relaksacyjny, często postrzegany jako luksusowa forma odpoczynku, w rzeczywistości jest również kluczowym elementem utrzymania dobrego zdrowia fizycznego, psychicznego i emocjonalnego. W dzisiejszym szybkim tempie życia, gdzie stres i napięcie są na porządku dziennym, znalezienie sposobu na odprężenie jest nie tylko korzystne, ale i niezbędne. Masaż relaksacyjny oferuje nie tylko chwilę ukojenia i spokoju, ale również przynosi długotrwałe korzyści zdrowotne, które mogą znacząco poprawić jakość życia. Relaksacyjne masaże są wszechstronną metodą na osiągnięcie równowagi i spokoju wewnętrznego. W tym artykule zabierzemy Cię w podróż do świata harmonii i spokoju, odkrywając różnorodne korzyści płynące z masażu relaksacyjnego - od fizycznych aspektów, takich jak poprawa krążenia i ulga w bólu, po psychiczne, w tym redukcję stresu i poprawę jakości snu, kończąc na tych emocjonalnych. Zapraszamy do zapoznania się z treścią artykułu.

Masaż relaksacyjny

Co to jest masaż relaksacyjny?

Masaż relaksacyjny, jak sama nazwa wskazuje, to forma masażu skoncentrowana na relaksacji całego ciała. Jest to delikatniejsza i bardziej płynna forma masażu w porównaniu do masażu klasycznego, terapeutycznego czy leczniczego, których celem jest leczenie konkretnych dolegliwości np. mięśniowych lub stawowych. Masaż relaksacyjny jest idealny dla osób, które chcą się zrelaksować, zredukować napięcie dnia codziennego i poczuć się odprężonymi. Jest szczególnie polecany osobom, które żyją w ciągłym stresie, cierpią na napięcie mięśniowe spowodowane długotrwałym siedzeniem lub szukają sposobu na poprawę ogólnego samopoczucia. Oto kluczowe cechy masażu relaksacyjnego:

 • Techniki masowania - w masażu relaksacyjnym wykorzystuje się lekkie, płynne ruchy, takie jak głaskanie, rozcieranie, ugniatanie i lekkie rytmiczne poklepywanie. Te techniki mają na celu uspokojenie układu nerwowego i zrelaksowanie mięśni.

 • Atmosfera - często masaż odbywa się w spokojnym otoczeniu, z wykorzystaniem relaksującej muzyki, delikatnego oświetlenia i aromaterapii, aby stworzyć atmosferę relaksu i spokoju.

 • Olejki i balsamy - masażysta może wykorzystywać różnorodne olejki eteryczne i balsamy, które dodatkowo wpływają na zmysły i pomagają osiągnąć głębszy stan relaksacji.

 • Korzyści fizyczne, psychologiczne i emocjonalne: relaksacyjne masaże mogą poprawić krążenie, zmniejszyć napięcie mięśniowe i poprawić elastyczność ciała. Mogą również pomóc w łagodzeniu bólu. Dodatkowo pomagają w obniżeniu poziomu stresu, poprawiają nastrój i wspierają ogólny dobrostan psychiczny.

Co daje masaż relaksacyjny? - korzyści płynące z masażu relaksacyjnego.

Masaż relaksacyjny oferuje szereg korzyści zarówno dla ciała, jak i umysłu. Oto najważniejsze korzyści z nim związane:

 • Redukcja stresu i napięcia - masaż relaksacyjny pomaga obniżyć poziom stresu, wpływając na układ nerwowy. Pomaga to w osiągnięciu stanu głębokiego relaksu, co przekłada się na mniejsze napięcie i lepsze samopoczucie.

 • Poprawa krążenia krwi - delikatne techniki masażu mogą poprawić krążenie krwi, co przyczynia się do lepszego dotlenienia i odżywienia tkanek oraz może pomóc w usuwaniu toksyn z organizmu.

 • Łagodzenie bólu mięśniowego - masaż może pomóc w rozluźnieniu napiętych mięśni i łagodzeniu bólu, co jest szczególnie korzystne dla osób cierpiących na przewlekłe napięcie mięśniowe lub bóle pleców.

 • Poprawa jakości snu - regularny masaż relaksacyjny może przyczynić się do poprawy jakości snu, co jest istotne dla ogólnego stanu zdrowia i dobrego samopoczucia.

 • Wzmocnienie układu immunologicznego - poprzez redukcję stresu i poprawę ogólnego stanu zdrowia, masaż relaksacyjny może pośrednio wspierać funkcjonowanie układu immunologicznego.

 • Poprawa samopoczucia emocjonalnego – relaksacyjny masaż może przyczynić się do wydzielania endorfin, tzw. hormonów szczęścia, które pomagają w poprawie nastroju i ogólnego samopoczucia emocjonalnego.

 • Zwiększenie świadomości ciała - masaż relaksacyjny pomaga zwiększyć świadomość własnego ciała, co może prowadzić do lepszego zrozumienia jego potrzeb i sygnałów.

 • Redukcja napięcia psychicznego - przyjemne doznania sensoryczne podczas masażu, takie jak dotyk i zapach olejków eterycznych, mogą przynieść ulgę w stanach lękowych i depresyjnych.

 • Poprawa elastyczności skóry - masaż może pomóc w utrzymaniu elastyczności i zdrowego wyglądu skóry, dzięki poprawie krążenia i odżywienia tkanek.

 • Odprężenie tzw. chwila dla siebie - masaż relaksacyjny to czas przeznaczony wyłącznie dla siebie, który pozwala oderwać się od codziennych obowiązków i zrelaksować.

Relaksacyjny masaż - jak się przygotować?Początek formularza

Przygotowanie do masażu relaksacyjnego jest ważne, aby w pełni wykorzystać jego korzyści. Pamiętaj, że masaż relaksacyjny to czas dla Ciebie, więc zadbaj o to, by był jak najbardziej komfortowy i odprężający. Oto kilka kluczowych wskazówek, jak się przygotować:

 1. Wybierz odpowiedni czas - zaplanuj masaż na taki moment, kiedy będziesz posiadać odpowiednią ilość czasu, bez pośpiechu. Idealnie, gdy masz czas na relaks przed i po masażu.

 2. Lekkie posiłki – należy unikać ciężkich posiłków na co najmniej godzinę przed masażem. Lekki posiłek pomoże uniknąć dyskomfortu podczas masażu.

 3. Higiena - weź ciepły prysznic lub kąpiel przed masażem. To nie tylko kwestia higieny, ale ciepła woda pomaga rozluźnić mięśnie i przygotować ciało do masażu. Dodatkowo, właściwa higiena związana jest z kwestią szacunku dla masażysty, jak i wpływa na komfort psychiczny podczas masażu.

 4. Komfortowa odzież – zaleca się ubiór niekrępujący ruchów. Po masażu twoje ciało będzie zrelaksowane, więc ciasne lub niewygodne ubrania mogą być nieprzyjemne.

 5. Komunikuj swoje potrzeby - przed rozpoczęciem masażu, porozmawiaj z masażystą o swoich oczekiwaniach, ewentualnych problemach zdrowotnych oraz miejscach, które wymagają szczególnej uwagi.

 6. Oddech - praktykowanie głębokich, spokojnych oddechów przed i w trakcie masażu może pomóc w głębszym relaksie.

 7. Zadbaj o odpowiednią atmosferę - jeśli masaż odbywa się w domu, możesz przygotować pokój, w którym będzie on wykonywany – przygaszone światło, spokojna muzyka, przyjemna temperatura.

 8. Informuj o alergiach - jeśli masz alergie, np. na niektóre olejki czy balsamy, poinformuj o tym masażystę przed rozpoczęciem sesji.

 9. Wygospodaruj czas po masażu - nie planuj intensywnych aktywności bezpośrednio po masażu. Pozwól sobie na chwilę relaksu, aby poczuć pełne korzyści masażu.

Masaż relaksacyjny czy masaż klasyczny – który wybrać?

Relaksacyjny masaż i masaż klasyczny to dwie różne formy terapii masażem - każda z nich oferuje unikalne korzyści i jest stosowana w różnych celach. Obydwa typy masażu mają swoje miejsce w promowaniu zdrowia i dobrego samopoczucia, jednak różnią się podstawowym celem i technikami stosowanymi przez masażystów. Wybór między nimi zależy od indywidualnych potrzeb i oczekiwań.

 1. Masaż Klasyczny:

  • Cel - głównie terapeutyczny, skupia się na leczeniu konkretnych problemów mięśniowych i stawowych.

  • Techniki – w masażu klasycznym używane są szersze gamy technik, w tym głębokiego ugniatania, rozcierania i rozciągania, które są bardziej intensywne aniżeli w przypadku technik stosowanych w masażu relaksacyjnym.

  • Efekty - zmniejsza ból mięśniowy, poprawia elastyczność i mobilność, pomaga w rehabilitacji mięśni i stawów.

  • Dla kogo? - osoby z przewlekłym bólem, kontuzjami, problemami z krążeniem oraz sportowcy.

 1. Masaż Relaksacyjny:

  • Cel - głównie relaksacyjny, skupia się na ogólnym odprężeniu i redukcji stresu.

  • Techniki – stosowne są delikatniejsze techniki aniżeli w masażu klasycznym, z mniejszym naciskiem i głębszym ugniataniem, skupiające się na płynnych, rytmicznych ruchach.

  • Efekty - redukuje stres, poprawia nastrój, pomaga w relaksacji umysłu i ciała, poprawia jakość snu.

  • Dla kogo? - osoby szukające odpoczynku, ulgi w stresie, poprawy samopoczucia emocjonalnego.

 

 

Literatura:

 1. Magiera L., Relaksacyjny masaż leczniczy,2016.

 2. Magiera L., Leksyko masażu i terminów komplementarnych., 2001.

 3. Podgórski T., Masaż klasyczny., 1988.

 4. Szczotka P., Integracyjny masaż., 1998.

 5. Szczotka P., Mikuła E., Współczesny masaż., 2004.

 6. Borkowski M., Wykonywanie masażu relaksacyjnego, 2007.

 7. Chojnowska E., Masaż relaksacyjny całego ciała., 2020.

 8. Palejko K. A., Pogorzała A.M., Stryła W., Medical Aspects of Relaxing Massage base on own experiences., 2006.

Polecane produkty

Świeca do masażu ciała - Czekolada

Świeca do masażu ciała - Czekolada

Czekoladowa świeca do masażu z olejem kokosowym, masłem shea i ekstraktem z rożańca górskiego
Składany stół do masażu PREMIUM

Składany stół do masażu PREMIUM

Składany, drewniany stół do masażu Premium. Prosty, bez łamań, bardzo stabilny. Wyposażony w zagłówek z podłokietnikiem. W zestawie wałek re...
SPA Thai - stół do masażu tajskiego

SPA Thai - stół do masażu tajskiego

Stół stacjonarny SPA Thai przeznaczony do wykonywania masaży tajskiego i wietnamskiego. Obciążenie do 500 kg. Wytrzymałość dynamiczna 2500 k...
Bazaltowe kamienie do masażu - zestawy z podgrzewaczem

Bazaltowe kamienie do masażu - zestawy z podgrzewaczem

Zestawy bazaltowych kamieni do masażu z podgrzewaczem w obniżonej cenie. Zestawy 45, 64 kamieni oraz podgrzewacze o pojemności 6 lub 18 litr...
Oliwka do masażu Green Tea - Balsamique

Oliwka do masażu Green Tea - Balsamique

agodna, pielęgnacyjna oliwka zawierająca ekstrakty z zielonej herbaty. Nawilża, odżywia i regeneruje skórę. Działa przeciwzapalnie. 77440643...
Lux M1 - leżanka SPA

Lux M1 - leżanka SPA

Ekskluzywna leżanka SPA z zabudową posiada dwie szafki i dwie szuflady, regulacja paneli lędźwiowo - krzyżowego i pozycjonującego. Stała wys...