Masaż klasyczny – na czym polega oraz jakie są techniki w masażu klasycznym?

15-10-2023

Masaż klasyczny jest jednym z najstarszych i najbardziej powszechnie stosowanych rodzajów masażu. Jego celem nie jest tylko rozluźnienie ciała, ale też poprawa krążenia, łagodzenie bólu i wsparcie w regeneracji. Jak dokładnie działa masaż klasyczny i dlaczego pozostaje tak popularny na przestrzeni wieków? Jakie są techniki w masażu klasycznym? Dowiedz się, co to jest masaż klasyczny oraz jakie są wskazania i przeciwwskazania do jego wykonywania. Zapraszamy do zapoznania się z treścią artykułu.

Masaż klasyczny

Co to jest masaż klasyczny?

Masaż klasyczny, często nazywany również masażem szwedzkim, to jeden z najbardziej rozpowszechnionych i uznanych rodzajów masażu na świecie. Został opracowany w Szwecji w XIX wieku i stał się podstawą dla wielu innych stylów masażu. Masaż klasyczny stanowi jedno z podstawowych narzędzi w dziedzinie terapii manualnej, łącząc w sobie wiele technik i manipulacji, które działają bezpośrednio na mięśnie, tkankę łączną i skórę. Wyróżnia się kilka podstawowych chwytów masażu klasycznego, takich jak gładzenie, rozcieranie, ugniatanie, wibracje czy uderzanie. Każdy z tych chwytów ma swoje konkretne zastosowanie i jest wykorzystywany w zależności od potrzeb pacjenta oraz celu terapii.

Masaże klasyczne nie skupiają się jedynie na fizycznym aspekcie działania, ale także na psychologicznym. Dlatego nie są tylko techniką leczniczą, ale również ważnym elementem relaksacyjnym, który pomaga w redukcji stresu, poprawie samopoczucia oraz ogólnym wzmocnieniu organizmu. W ciągu wieków ewoluowały, łącząc w sobie wiele tradycyjnych praktyk różnych kultur z nowoczesnymi technikami fizjoterapeutycznymi. Chociaż klasyczne masaże czerpią z wielu tradycji, to jednak ich współczesna forma została znacząco ukształtowana w Europie, zwłaszcza w Szwecji, stąd też często spotykana nazwa "masaż szwedzki".

Techniki w masażu klasycznym

W masażu klasycznym wyróżniamy kilka podstawowych technik (chwytów), które stanowią fundament tej metody terapii. Każda z technik ma swoje określone cele i jest stosowana w odpowiednich momentach masażu. Oto główne techniki stosowane w masażu klasycznym:

 • Gładzenie: jest to technika polegająca na długich, płynnych ruchach wykonywanych głównie opuszkami palców i dłonią. Ma na celu rozgrzewanie i przygotowanie tkanki do głębszego masażu, pobudzenie krążenia oraz wprowadzenie pacjenta w stan relaksu.

 • Rozcieranie: technika obejmuje ugniatanie, rozcieranie i rolowanie mięśni. Służy do rozluźnienia napiętych mięśni, poprawy krążenia w głębszych warstwach tkanki oraz rozluźnienia powięzi.

 • Uderzanie: chwyt polegający na rytmicznym uderzaniu, klepaniu, bębnieniu lub łaskotaniu skóry i mięśni. Stymuluje mięśnie i może przynieść uczucie odświeżenia.

 • Wibracja: to szybkie drżenie lub trzęsienie określonej części ciała. Pobudza nerwy i mięśnie oraz może pomóc w łagodzeniu bólu.

 • Rozciąganie: delikatne rozciąganie mięśni i stawów w celu zwiększenia ich elastyczności i zakresu ruchu.

 • Frakcje: są to krótkie, intensywne ruchy, które są wykonywane za pomocą kciuków lub opuszków palców, głównie w miejscach, gdzie mięśnie są szczególnie napięte lub zwięzłe. Pomagają w rozbijaniu zrostów i zwłóknień, stymulując jednocześnie głębsze warstwy mięśni.

Masaż klasyczny - wskazania i przeciwwskazania do masażu klasycznego

Masaż klasyczny, chociaż przynosi wiele korzyści, nie jest zalecany dla wszystkich osób w każdej sytuacji. Istnieją określone stany i choroby, przy których masaż klasyczny jest wskazany, ale także takie, przy których jego wykonywanie może być szkodliwe. Oto główne wskazania i przeciwwskazania do masażu klasycznego:

Wskazania do masażu klasycznego:

 • Napięcie mięśniowe i bóle mięśniowe.

 • Skurcze mięśni i bóle powysiłkowe.

 • Stan po urazach ortopedycznych i rekonwalescencja.

 • Problemy z krążeniem obwodowym.

 • Przewlekłe bóle głowy związane z napięciem.

 • Stres i napięcie nerwowe.

 • Zaburzenia układu ruchu (np. skolioza, wady postawy).

 • Rehabilitacja po operacjach ortopedycznych.

Przeciwwskazania do masażu klasycznego:

 • Ostre stany zapalne (np. ostre zapalenie stawów, zapalenie skóry czy aktywne stany zapalne narządów wewnętrznych).

 • Gorączka i stany ogólnego osłabienia organizmu.

 • Choroby zakaźne skóry (np. grzybice, liszaje).

 • Złamania, skręcenia, zwichnięcia w fazie ostrej.

 • Zakrzepica i inne poważne zaburzenia krążenia.

 • Nowotwory oraz niezdiagnozowane guzy.

 • Zaawansowane choroby serca.

 • Ciężkie nadciśnienie tętnicze lub hipotensja.

 • Świeże blizny, rany, otarcia i oparzenia.

 • Ciąża (zwłaszcza pierwszy trymestr).

 • Choroby zakaźne takie jak gruźlica, żółtaczka.

Masaż klasyczny – cena i dostępność

W świecie, gdzie codziennie borykamy się z napięciami, stresem i wieloma wyzwaniami, masaż klasyczny staje się nie tylko formą relaksu, ale też potrzebną terapią dla ciała i ducha. Jednak zastanawiając się nad wyborem tej formy terapii, wiele osób zadaje sobie pytania dotyczące jej ceny, dostępności czy konkretnych korzyści. Jak więc wygląda rynek masażu klasycznego w Polsce? Czy taka forma relaksu jest dostępna dla każdego, niezależnie od grubości portfela?

Masaż klasyczny - cena:

Cena masażu klasycznego zależy od wielu czynników: lokalizacji gabinetu, kwalifikacji masażysty, czasu trwania sesji oraz specjalnych dodatków czy promocji. W większych miastach ceny mogą być nieco wyższe. Na ogół, za 60-minutową sesję masażu klasycznego w Polsce można zapłacić od 50 do 150 zł, choć warto dodać, że ceny te mogą się różnić w zależności od regionu.

Masaż klasyczny - dostępność na NFZ:

W Polsce masaże lecznicze są refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia, ale z reguły dotyczy to pacjentów skierowanych przez lekarza w związku z konkretnym schorzeniem lub urazem. Nie każdy gabinet masażu ma kontrakt z NFZ, dlatego warto uprzednio zorientować się, gdzie takie masaże są dostępne. Ważne jest także posiadanie ważnego skierowania od lekarza. Niestety, często zdarza się, że pomimo, iż posiadamy skierowanie czas oczekiwania na masaż jest bardzo odległy.

Masaż klasyczny – prywatna wizyta:

Wielu terapeutów i salonów oferuje masaż klasyczny w ramach prywatnych usług. Często można korzystać z promocji, pakietów masażu czy kart rabatowych, co może obniżyć koszty regularnych wizyt. W związku z rosnącą popularnością masażu klasycznego, wiele salonów oferuje także masaże w domu klienta lub w miejscu pracy, co może być dogodną opcją dla osób o ograniczonej mobilności czy tych, którzy cenią sobie wygodę.

Na jakie części ciała wykonuje się masaż klasyczny?

Klasyczny masaż może być wykonywany jako całościowy masaż ciała (tzw. masaż klasyczny pełny) lub skoncentrowany tylko na wybranych partiach ciała (np. masaż pleców, masaż nóg, masaż twarzy) w zależności od potrzeb pacjenta i celu terapii. Wybór obszaru masowanego zależy od indywidualnych potrzeb pacjenta oraz celu terapeutycznego masażu. Oto główne partie ciała, które są często objęte masażem klasycznym:

 • Masaż klasyczny twarzy - jest jednym z bardziej delikatnych i specyficznych rodzajów masażu, ze względu na wrażliwość i delikatność skóry twarzy oraz liczne punkty akupresuryczne znajdujące się w tym obszarze. Masaż klasyczny twarzy ma na celu poprawę krążenia, stymulację mięśni, relaksację oraz detoksykację skóry. Pomaga też w usuwaniu toksyn, redukowaniu napięć oraz stymulacji produkcji kolagenu.
 • Masaż klasyczny głowy i szyi - masaż tej części ciała pomaga łagodzić napięcie w mięśniach szyi, głowy oraz obszarze barków, co może przyczyniać się do redukcji bólów głowy czy napięć związanych z długotrwałą pracą przy komputerze.
 • Masaż klasyczny pleców - jedno z najczęściej masowanych obszarów ciała, ze względu na liczne dolegliwości bólowe wynikające z niewłaściwej postawy, przeciążeń czy problemów z kręgosłupem.
 • Masaż klasyczny kręgosłupa - szczególna forma masażu skoncentrowana na obszarze pleców, w szczególności wzdłuż kręgosłupa. Głównym celem masażu klasycznego kręgosłupa jest złagodzenie napięć mięśniowych w okolicach kręgosłupa, poprawa elastyczności mięśni oraz stymulacja krążenia.
 • Masaż klasyczny klatki piersiowej - ten rodzaj masażu wykonywany jest bardzo rzadko. Może być on jednak uwzględniony w terapii dla poprawy pracy układu oddechowego.
 • Masaż klasyczny kończyn górnych (ramiona, przedramiona, dłonie) - masaż tych obszarów pomaga zwalczać bóle i napięcia mięśniowe, a także poprawia krążenie i elastyczność stawów.
 • Masaż klasyczny brzucha - może przynieść ulgę w problemach trawiennych, redukować napięcia czy wspomagać pracę układu pokarmowego.
 • Masaż klasyczny kończy dolnych (uda, łydki, stopy) - masaż nóg jest szczególnie korzystny dla osób prowadzących siedzący tryb życia, uprawiających sport, czy cierpiących na obrzęki. Masaż stóp nie tylko relaksuje, ale również stymuluje punkty akupresury, wpływając korzystnie na całe ciało.
 • Masaż klasyczny pośladków - masaż tego obszaru może przynieść ulgę w dolegliwościach bólowych kręgosłupa lędźwiowego oraz poprawić krążenie.

 

Literatura:

 1. Wilk I., Zdrojowy R., Masaż klasyczny w praktyce., 2017.

 2. Jóźwiak S., Techniki masażu klasycznego., 2015.

 3. Mazur A., Masaż klasyczny - podstawy teoretyczne i techniki., 2010.

 4. Grabowski R., Podstawy masażu leczniczego., 2008.

 5. Tylman D., Ślusarska B., Podstawy masażu., 2012.

 6. Calvert R. N., Swedish Massage Illustrated Manual., 2002.

 7. Riggs A., Deep Tissue Massage: A Visual Guide to Techniques., 2007.

 8. Beck M. F., Theory & Practice of Therapeutic Massage., 2010.

Polecane produkty

Stacjonarny stół do masażu SM-2 PRACTICAL

Stacjonarny stół do masażu SM-2 PRACTICAL

Stół do masażu i rehabilitacji 7-segmentowy stacjonarny na lekkiej podstawie stalowej. Regulacja wysokości: ręczna, elektryczna, hydrauliczn...
Stacjonarny stół do masażu SM-W Atlet

Stacjonarny stół do masażu SM-W Atlet

Stacjonarny stół do masażu i rehabilitacji Atlet z regulacją wysokości, zagłówka oraz poszczególnych segmentów leżyska. Pozycja Trendelenbur...
Lux M2 - leżanka SPA

Lux M2 - leżanka SPA

Ekskluzywna leżanka SPA Manual Lux 2 zabudowana z szafką, roletą i cargo. Regulacja panelu lędźwiowo-krzyżowo oraz panel pozycjonujący. Obci...
Oliwka do masażu Beauty - Balsamique

Oliwka do masażu Beauty - Balsamique

Odżywcza regenerująca oliwka do masażu ciała, bogata w witaminę E oraz olejek ze słodkich migdałów Przeznaczona w szczególności do skóry suc...
Stół do masażu i rehabilitacji KSR

Stół do masażu i rehabilitacji KSR

Dwuczęściowy, stacjonarny stół KSR dostępny w kilku wersjach podnośnika. Idealny do zastosowania w rehabilitacji czy masażu...
Składany stół do masażu PREMIUM ALU

Składany stół do masażu PREMIUM ALU

Składany stół do masażu Premium ALU z aluminiowym stelażem. Stabilny, 2-segmentowy, odporny na wilgoć, dostępny w różnych kolorach. W zestaw...

Polecane artykuły

Masaż – rodzaje, wskazania i przeciwwskazania do masażu

Masaż – rodzaje, wskazania i przeciwwskazania do masażu

24-03-2023
Masaż to jedna z najstarszych oraz najczęściej stosowanych metod terapeutycznych, która w zależności od rodzaju może mieć działanie profilaktyczne, przeciwbólowe, przeciwzapalne, relaksacyjne, pobudzające, jak i inne. Polega on na manualnym bądź mechanicznym wykonywaniu...
Masaże - skuteczne metody łagodzenia napięcia i stresu

Masaże - skuteczne metody łagodzenia napięcia i stresu

27-09-2023
Masaże, od starożytności uznawane są za jedną z najskuteczniejszych metod leczniczych. Według specjalistów masaże to więcej niż tylko fizyczne oddziaływanie na ciało, to holistyczne podejście do zdrowia, które integruje ciało, umysł i duszę, pomagając w łagodzeniu stresu,...