Masaż Kobido — na czym polega, jakie daje efekty i kto powinien z niego skorzystać?

29-04-2024

Masaż Kobido, zwany japońskim liftingiem twarzy, to starożytna technika, która doskonale łączy relaks z efektami odmładzającymi. Dowiedz się, na czym polega ten masaż, jakie przynosi korzyści i dlaczego warto go wypróbować, niezależnie od wieku czy typu skóry.

Masaż kobido

Japoński masaż twarzy Kobido — na czym polega?

Masaż Kobido został opracowany w 1472 roku przez dwóch japońskich mistrzów Anma — techniki masażu wywodzącej się ze starożytnych Chin. 

Przez wieki Anma była jedyną techniką masażu stosowaną w Japonii. Opracowanie Kobido było więc prawdziwym punktem zwrotnym w japońskim masażu twarzy.

Z czasem masaż Kobido dostosowywał się do popularyzowanych w Japonii zachodnich technik masażu i pielęgnacji twarzy, przez co zyskał nowe, bardziej kompleksowe metody nawilżania i oczyszczania skóry.

Kobido zachowało swoje tradycyjne techniki, ale równocześnie dostosowuje się do zmieniających się czasów i potrzeb, co pozwala mu pozostać jedną z najbardziej zaawansowanych metod pielęgnacji twarzy na świecie. Dziś stanowi on doskonałe połączenie technik masażu i akupresury, dzięki czemu przynosi liczne korzyści dla wyglądu, zdrowia i samopoczucia.

Efekty masażu Kobido

Masaże Kobido są powszechnie cenione przede wszystkim za liczne i różnorodne efekty — zarówno estetyczne, jak i zdrowotne. To technika niezwykle wszechstronna i polecana na wiele problemów i dolegliwości, ale także jako zabieg relaksacyjny.

Najważniejsze efekty masażu Kobido, to:

 1. Poprawa wyglądu skóry: Regularny masaż twarzy Kobido może przyczynić się do zwiększenia elastyczności skóry, co prowadzi do zmniejszenia widoczności drobnych linii i zmarszczek. Skóra staje się bardziej napięta i promienna.
 2. Stymulacja krążenia: Masaże Kobido pobudzają krążenie krwi i limfy, co ułatwia transport składników odżywczych do komórek skóry i przyspiesza usuwanie toksyn. Dzięki temu cera może wyglądać świeżo i zdrowo.
 3. Relaks i redukcja stresu: Techniki masażu Kobido obejmują elementy akupresury, które pomagają w relaksacji i zmniejszaniu napięcia. Masaż może przynosić ulgę w stresie i zmęczeniu, co ma pozytywny wpływ nie tylko na stan skóry, ale również na ogólne samopoczucie.
 4. Poprawa zdrowia skóry: Istotnym efektem masażu Kobido jest wspomaganie leczenia różnych problemów skórnych, takich jak suchość, zastoje limfatyczne czy zanieczyszczenia. Poprzez stymulację i oczyszczenie skóra może stać się zdrowsza i bardziej odporna na czynniki szkodliwe.
 5. Naturalny lifting: Jednym z najbardziej pożądanych efektów masażu Kobido jest jego działanie liftingujące, które jest alternatywą dla bardziej inwazyjnych metod estetycznych. Regularnie stosowany masaż może przyczynić się do "podniesienia" konturów twarzy bez konieczności interwencji chirurgicznych.
 6. Zwiększenie wchłaniania produktów pielęgnacyjnych: Poprzez poprawę krążenia i stanu skóry masaż Kobido może również zwiększać efektywność stosowanych produktów pielęgnacyjnych, umożliwiając głębsze ich wnikanie i lepsze działanie.

Wszystkie te efekty masażu Kobido sprawiają, że jest ceniony zarówno wśród osób poszukujących naturalnych metod odmładzania, jak i tych, którzy pragną poprawić swoje samopoczucie i zdrowie skóry.

Masaż Kobido — skutki uboczne

Japoński masaż Kobido uważany jest za bezpieczny i mało inwazyjny zabieg. W pewnych okolicznościach mogą wystąpić skutki uboczne, szczególnie jeśli zabieg nie jest przeprowadzony prawidłowo lub gdy pacjent ma określone przeciwwskazania.

Oto możliwe skutki uboczne masażu Kobido:

 1. Zaczerwienienie skóry: Bezpośrednio po masażu Kobido może pojawić się lekkie zaczerwienienie skóry z powodu zwiększonego przepływu krwi w trakcie zabiegu. Zazwyczaj jest to krótkotrwałe i mija samoistnie w ciągu kilku godzin.
 2. Siniaki: Masaż Kobido jest techniką stosunkowo delikatną, ale u osób o bardzo wrażliwej skórze lub skłonnościach do powstawania siniaków, może czasem prowadzić do ich powstawania.
 3. Podrażnienie skóry: Osoby z bardzo wrażliwą skórą lub istniejącymi stanami zapalnymi skóry (takimi jak trądzik, egzema, czy łuszczyca) mogą doświadczyć zaostrzenia objawów lub podrażnienia po masażu Kobido.
 4. Ból głowy lub dyskomfort: Chociaż masaż twarzy Kobido często pomaga w łagodzeniu napięcia i stresu, u niektórych osób może on wywołać ból głowy lub dyskomfort, zwłaszcza jeśli techniki są zbyt intensywne lub źle dostosowane do indywidualnych potrzeb pacjenta.
 5. Reakcje alergiczne: Jeśli w trakcie masażu używane są olejki lub kremy, istnieje ryzyko reakcji alergicznych.

Przed przystąpieniem do masażu Kobido najlepiej skonsultować się z ekspertem, szczególnie jeśli ma się jakiekolwiek obawy zdrowotne lub istniejące schorzenia skóry. Masażysta powinien również być poinformowany o wszelkich alergiach, aby uniknąć stosowania produktów, które mogłyby wywołać niepożądane reakcje.

Dla kogo są masaże Kobido?

Masaże Kobido przyciągają szeroką gamę osób z różnorodnych potrzeb i oczekiwań, zwłaszcza szukających naturalnych metod poprawy wyglądu swojej skóry.

Różnorodne efekty masażu Kobido i jego bezpieczny, nieinwazyjny charakter sprawiają, że jest on odpowiedni właściwie dla każdego, niezależnie od wieku czy typu skóry.

Masaż Kobido — wskazania

Japoński masaż twarzy Kobido jest idealny dla tych, którzy preferują nieinwazyjne techniki w celu osiągnięcia efektu odmłodzenia, bez konieczności sięgania po chirurgiczne rozwiązania czy zaawansowane zabiegi kosmetyczne.

Osoby zmagające się z suchą skórą, zatykaniem porów lub innymi problemami dermatologicznymi mogą zauważyć znaczne korzyści z masażu Kobido, który poprzez stymulację krążenia krwi i limfy, wspomaga odżywianie i regenerację skóry. To sprawia, że masaż ten jest ceniony nie tylko za swoje właściwości estetyczne, ale również terapeutyczne.

Wskazaniem do masażu Kobido jest także odczuwanie ciągłego stresu lub zmęczenia. Techniki Kobido mogą przynieść głęboki relaks i znacząco obniżyć poziom stresu, co jest kluczowe dla zachowania zdrowia psychicznego i fizycznego.

Masaż Kobido cieszy się także popularnością wśród osób w średnim i starszym wieku, które pragną zachować młodzieńczy wygląd i zwalczyć widoczne oznaki starzenia. Regularne sesje mogą pomóc w utrzymaniu skóry w dobrej kondycji, zwiększając jej elastyczność i jędrność.

Masaż Kobido — przeciwwskazania

Masaż Kobido, mimo swoich licznych korzyści, może nie być odpowiedni dla wszystkich osób, zwłaszcza tych, które cierpią na określone stany zdrowotne lub mają inne szczególne okoliczności. 

Przedstawiamy więc główne przeciwwskazania do masażu Kobido:

 • stany zapalne skóry,
 • rany lub oparzenia,
 • choroby zakaźne i gorączka,
 • niedawno przebyte zabiegi medyczne i chirurgiczne,
 • świeżo wykonane zabiegi estetyczne,
 • choroby naczyniowe.

Powyższe przeciwwskazania do masażu Kobido powinny być oceniane indywidualnie, najlepiej przez lekarza.

Jak wygląda Masaż Kobido?

Masaż Kobido to szczegółowy i skomplikowany zabieg, który łączy tradycyjne techniki japońskiego masażu z elementami akupresury. Masaż przeprowadzany jest głównie na twarzy, choć niekiedy obejmuje również szyję i dekolt.

Jak wygląda masaż Kobido krok po kroku?

 1. Oczyszczenie: Zabieg zaczyna się od dokładnego oczyszczenia twarzy. To ważne, bo pozwala na głębsze działanie technik masażu i zapobiega wprowadzaniu zanieczyszczeń w głąb skóry.
 2. Faza rozgrzewania: Na początku terapeuta wykonuje serię łagodniejszych ruchów, aby przygotować skórę i mięśnie twarzy do bardziej intensywnych technik. Może to obejmować delikatne oklepywanie i inne techniki rozgrzewające, które zwiększają przepływ krwi i relaksują mięśnie.
 3. Głęboki masaż: Zasadniczy etap masażu Kobido to intensywniejsze działania mające na celu stymulację głębszych warstw skóry i mięśni. Wykorzystywane są różne techniki takie jak: głębokie rozcieranie, uciskanie, czy metody „pinch and release”, które pomagają w liftingowaniu twarzy, poprawie elastyczności skóry oraz redukcji napięcia mięśniowego.
 4. Akupresura: Terapeuta może zastosować techniki akupresury wpływające na zdrowie i wygląd skóry. Akupresura może również pomóc w zrelaksowaniu i złagodzeniu stresu.
 5. Relaksacja i zakończenie: Masaż Kobido kończy się serią delikatniejszych ruchów masujących, które pomagają ustabilizować przepływ limfy i krwi po intensywniejszych technikach. Celem jest odprężenie, uspokojenie i odświeżenie skóry.
 6. Nałożenie produktów pielęgnacyjnych: Na zakończenie zabiegu na skórę nałożone mogą być produkty nawilżające lub odżywcze, które lepiej wchłaniają się po masażu.

Ile trwa masaż Kobido?

To, ile trwa masaż Kobido, zależy od konkretnej oferty salonu lub terapeuty oraz od potrzeb klienta. Typowy masaż Kobido trwa od 60 do 90 minut. Jednak w niektórych miejscach dostępne są także krótsze wersje trwające około 30 minut, które skupiają się na szybszym, bardziej skoncentrowanym działaniu.

Dłuższe sesje — trwające do 90 minut — pozwalają na dogłębne i relaksujące doświadczenie, w którym terapeuta ma więcej czasu na aplikację różnorodnych technik masażu, intensywniejszą pracę na mięśniach twarzy i głębszą akupresurę. Są one zalecane szczególnie dla osób poszukujących maksymalnych efektów odmładzających i relaksacyjnych.

Krótsze sesje mogą być bardziej odpowiednie dla osób, które chcą szybko odświeżyć i pobudzić skórę twarzy, uzyskując jednocześnie korzyści relaksacyjne.

Niezależnie od tego, ile trwa masaż Kobido, regularność zabiegów może przyczynić się do lepszych i dłużej utrzymujących się efektów.

Masaż Kobido — jak często można go wykonywać?

To, jak często można wykonywać masaż Kobido, zależy od kilku czynników — w tym od indywidualnych potrzeb skóry, celów estetycznych oraz ogólnego stanu zdrowia klienta. Zalecenia dotyczące regularności masażu mogą się zatem różnić, jednak jest kilka ogólnych wytycznych.

Jeśli głównym celem jest poprawa wyglądu skóry, redukcja zmarszczek i ogólna poprawa stanu skóry, masaże Kobido mogą być wykonywane raz na tydzień lub co dwa tygodnie. Taka regularność pozwala na osiągnięcie najlepszych efektów, ponieważ skóra jest regularnie stymulowana, co sprzyja jej regeneracji i poprawie elastyczności.

Po osiągnięciu pożądanych rezultatów wiele osób decyduje rzadsze sesje w celu utrzymania efektów — na przykład raz w miesiącu.

Jeśli głównym celem masażu Kobido jest relaks i redukcja napięcia, częstotliwość może być dostosowana do osobistych potrzeb i preferencji. Masaż można wykonywać według potrzeb, np. w trudnych okresach lub po intensywnym dniu jako formę odprężenia.

Warto skonsultować się z wykwalifikowanym terapeutą, który oceni stan skóry i powie, jak często wykonywać masaż Kobido, by przyniósł najlepsze rezultaty zgodnie z indywidualnymi potrzebami i celami klienta.

Polecane artykuły

Masaż – rodzaje, wskazania i przeciwwskazania do masażu

Masaż – rodzaje, wskazania i przeciwwskazania do masażu

24-03-2023
Masaż to jedna z najstarszych oraz najczęściej stosowanych metod terapeutycznych, która w zależności od rodzaju może mieć działanie profilaktyczne, przeciwbólowe, przeciwzapalne, relaksacyjne, pobudzające, jak i inne. Polega on na manualnym bądź mechanicznym wykonywaniu...
Masaże - skuteczne metody łagodzenia napięcia i stresu

Masaże - skuteczne metody łagodzenia napięcia i stresu

27-09-2023
Masaże, od starożytności uznawane są za jedną z najskuteczniejszych metod leczniczych. Według specjalistów masaże to więcej niż tylko fizyczne oddziaływanie na ciało, to holistyczne podejście do zdrowia, które integruje ciało, umysł i duszę, pomagając w łagodzeniu stresu,...
Masaż klasyczny – na czym polega oraz jakie są techniki w masażu klasycznym?

Masaż klasyczny – na czym polega oraz jakie są techniki w masażu klasycznym?

15-10-2023
Masaż klasyczny jest jednym z najstarszych i najbardziej powszechnie stosowanych rodzajów masażu. Jego celem nie jest tylko rozluźnienie ciała, ale też poprawa krążenia, łagodzenie bólu i wsparcie w regeneracji. Jak dokładnie działa masaż klasyczny i dlaczego pozostaje tak popularny...
Masaż relaksacyjny i jego korzyści - podróż do świata harmonii i spokoju

Masaż relaksacyjny i jego korzyści - podróż do świata harmonii i spokoju

27-11-2023
Masaż relaksacyjny, często postrzegany jako luksusowa forma odpoczynku, w rzeczywistości jest również kluczowym elementem utrzymania dobrego zdrowia fizycznego, psychicznego i emocjonalnego. W dzisiejszym szybkim tempie życia, gdzie stres i napięcie są na porządku dziennym, znalezienie...
Masaż leczniczy – wskazania, rodzaje i korzyści

Masaż leczniczy – wskazania, rodzaje i korzyści

14-12-2023
Masaż leczniczy od dawna jest uznawany za jedną z najstarszych form terapii, łączącą w sobie zarówno sztukę, jak i naukę, by dostarczać ulgę i komfort ciału oraz umysłowi. W dzisiejszych czasach, kiedy coraz więcej osób poszukuje naturalnych i holistycznych metod leczenia, masaż...