Drenaż limfatyczny nóg – na czym polega oraz jak wykonać drenaż limfatyczny kończyn dolnych?

11-02-2023

Drenaż limfatyczny nóg (kończyn dolnych) jest bardzo popularnym zabiegiem, wykonywanym najczęściej w celu zniwelowania obrzęków limfatycznych. Przynosi on wiele korzyści dla organizmu - np. usprawnia funkcjonowania układu limfatycznego oraz wspiera prace innych układów. Drenaż limfatyczny kończyn dolnych może być wykonywany przez aparat do drenażu limfatycznego bądź specjalistę. Dowiedz się, co to jest drenaż limfatyczny kończyny dolnej oraz jakie są wskazania do jego wykonywania.

Drenaż limfatyczny nóg (kończyn dolnych)

Co to jest drenaż limfatyczny nóg?

Drenaż limfatyczny nóg lub inaczej drenaż limfatyczny kończyn dolnych to jeden z najskuteczniejszych metod związanych z niwelowaniem obrzęków limfatycznych. Jest to rodzaj masażu z grupy zabiegów fizjoterapeutycznych. Drenaż limfatyczny kończyn dolnych może zostać przeprowadzony na dwa sposoby, dlatego tez wyróżnia się mechaniczny drenaż limfatyczny kończyn dolnych oraz manualny drenaż limfatyczny kończyn dolnych. W ostatnich czasach mechaniczny drenaż limfatyczny nóg zyskuje na popularności, gdyż do jego przeprowadzenia potrzebny jest jedynie aparat do drenażu limfatycznego. Aparaty do drenażu limfatycznego to urządzenia, które dedykowane są gabinetom specjalizującym się w drenażu limfatycznym oraz osobom, które pragną w domowym zaciszy wykonywać zabieg z omawianego zakresu.

Jak wykonać drenaż limfatyczny nóg?

Drenaż limfatyczny nóg (kończyn dolnych) wykonuje się w dwóch fazach, gdyż pozwala to na precyzyjne opracowanie całej kończyny dolnej. W fazie pierwszej pacjent ułożony jest na grzbiecie, natomiast w fazie drugiej na brzuchu. Drenaż może być wykonywany dwoma lub jedną ręką. Drenaż limfatyczny kończyny dolnej rozpoczyna się od ogólnego przegłaskania całego obszaru. Po kilkakrotnym przegłaskaniu kończyny dolnej specjalista przystępuje do opracowania poszczególnych jej elementów. Rozpoczyna się faza pierwsza drenażu limfatycznego kończyny dolnej.

 1. Drenaż limfatyczny kończyny dolnej – FAZA I

Drenaż limfatyczny nóg (kończyn dolnych) rozpoczyna się od drenażu pachwiny, której celem jest udrożnienie węzłów chłonnych pachwinowych. Następny krok to drenaż uda, gdzie opracowuje się stronę boczną, następnie przednią i przyśrodkową uda oraz drenaż stawu kolanowego. Drenaż stawu kolanowego dzieli się na opracowanie w pasmach podłużnych, które rozpoczynają się poniżej stawu tj. na podudziu, a kończą powyżej stawu tj. na udzie, jak i w pasmach poprzecznych w kierunku dołu podkolanowego. Drenaż limfatyczny kończyny dolnej obejmuje później drenaż pachwiny oraz drenaż podudzia. Po opracowaniu okolicy stawu skokowego oraz stawu kolanowego przechodzi się do drenażu stawu skokowego oraz drenażu stawu kolanowego. Drenaż limfatyczny stawu skokowego oraz kolanowego wykonywany jest w pasmach podłużnych oraz pasmach poprzecznych. Po opracowaniu stawów skokowych przechodzi się do drenażu śródstopia. Na tym etapie specjalista skupia się na opracowaniu grzbietowej strony stopy. Po tym kroku przechodzi do drenażu palców, a następnie ponownie do drenażu stawu skokowego. Po opracowaniu stawu skokowego przystępuje się do ogólnego przegłaskania kończyny dolnej.

 1. Drenaż limfatyczny kończyny dolnej – FAZA II

Druga faza drenażu limfatycznego kończyn dolnych rozpoczyna się od prawidłowego ułożenia pacjenta tj. na brzuchu. Zabieg w tej fazie skupia się głównie na opracowaniu tylnej strony, która jest niedostępna w fazie pierwszej, gdzie pacjent leży na grzbiecie. Faza pierwsza rozpoczyna się od przegłaskania obszaru opracowywanego. Pierwszy krok to drenaż pasma pionowego węzłów pachwinowych, a następnie drenażem uda. Specjalista po opracowaniu tylnej strony uda przechodzi do drenażu dołu podkolanowego, gdzie rozpoczyna poniżej dołu podkolanowego, a kończy na udzie, tuż powyżej dołu. Kolejnym krokiem jest drenaż pasma pionowego węzłów pachwinowych oraz drenaż podudzia. Drenaż limfatyczny kończyny dolnej obejmuje następnie drenaż stawu skokowego. Po opracowaniu okolic kostek i ścięgna Achillesa przechodzi się do drenażu dołu podkolanowego. Drenaż strony podeszwowej stopy oraz drenaż palców to kolejne kroki wykonywane przez specjalistę. Ostatnim krokiem w fazie drugiej jest drenaż stawu skokowego. Drenaż limfatyczny nóg kończy się ogólnym przegłaskaniem całego obszaru.

Drenaż limfatyczny nóg - wskazania

Drenaż limfatyczny nóg jest zabiegiem polecanym dla każdego – specjaliści polecają go dla osób w każdym wieku, niezależnie od płci. Wykazuje on mnóstwo pozytywnych działań, które wpływają wielowymiarowo na organizm człowieka. W szczególności wskazania do drenażu limfatycznego nóg to:

 • Odczucie ciężkości nóg tzw. zespół ciężkich nóg (występujący u osób wykonujących pracę stojącą np. fryzjer, kelner, kucharz)

 • Obrzęki pooperacyjne

 • Obrzęk tłuszczowy nóg, obrzęk limfatyczny nóg, obrzęk zastoinowy nóg, obrzęk zapalny

 • Zastoje limfatyczne

 • Nadwaga lub otyłość

 • Nieprawidłowe krążenie chłonki tj. limfy

 • Niewydolność żył bądź ryzyko zastoju

 • Zanieczyszczony układ limfatyczny

 • Zaburzenia gospodarki mineralne, wodnej lub hormonalnej

 • Intensywne ćwiczenia kończyn dolnych np. sportowcy

 • Wiotka skóra pozbawiona ujędrnienia

 • Zaburzenia troficzne skóry

 • Choroba zwyrodnieniowa stawów

Drenaż limfatyczny nóg – przeciwwskazania

Drenaż limfatyczny kończyn dolnych jest zabiegiem zaliczanym do bezpiecznych. Uznaje się więc, że przeciwwskazania do jego wykonywania mają jedynie charakter prewencyjny. Przeciwwskazaniami do wykonania drenażu limfatycznego kończyn dolnych są między innymi:

 • Wysoka temperatura ciała

 • Ostre stany wirusowe oraz bakteryjne

 • Choroby zakaźne i nowotworowe

 • Zakrzepica żylna

 • Otwarte rany na skórze

 • Choroby układu sercowo-naczyniowego

 • Ostre stany zapalne np. naczyń krwionośnych i grzybicze

 • Stan patologiczny w ciąży (specjaliści uznają, że drenaż limfatyczny nóg w ciąży jest bezpieczny, o ile ciążą przebiega prawidłowo, bądź lekarz prowadzący wyraził na niego zgodę)

Efekty drenażu limfatycznego nóg

Drenaż limfatyczny nóg (kończyn dolnych) przynosi wiele korzyści. Do najważniejszych efektów z nim związanych zalicza się:

 • Usunięcie obrzęku limfatycznego nóg

 • Usunięcie obrzęku tłuszczowego nóg

 • Przyśpieszenie regeneracji

 • Pozbycie się opuchlizny

 • Redukcja uczucia ciężkich nóg

 • Redukcja cellulitu

 • Detoksykacja układów w organizmie

 • Usprawnienie metabolizmu

 • Poprawa krążenia krwi

 • Odprowadzenie nadmiaru wody z tkanek - usprawnienie transportu wody oraz soli mineralnych

 • Pozytywny wpływ na samopoczucie

 • Rozluźnienie mięśni oraz zrelaksowanie całego ciała

 

Literatura:

 1. Földi M., Strößenreuther R., Podstawy manualnego drenażu limfatycznego., Woźniewski M.(red.), 2012.

 2. Fiodorenko-Dumas Ż., Paprocka-Borowicz M., Dumas I., Kołcz-Trzęsicka A., Jakość życia i stan zdrowia u pacjentów z obrzękiem kończyn dolnych., Medycyna Ogólna i Nauki o Zdrowiu, 2012.

 3. Hsiao P., Liu J., Lin C., Risk of breast cancer recurrence in patients receiving manual lymphatic drainage: a hospital-based cohort study, Ther Clin Risk Manag, 2015.

 4. Mucha D., Drenaż limfatyczny w terapii obrzękowej, kosmetyce i odnowie biologicznej., 2010.

 5. Shim J., Kim S, Effects of manual lymph drainage of the neck on EEG in subjects with psychological stress, Phys Ther Sci, 2014.

 6. Szuper W., Wykonywanie drenażu limfatycznego., 2007.

 7. Tomson D., Schuchhardt Ch., Drenaż limfatyczny. Teoria, techniki podstawowe i specjalistyczne oraz fizjoterapia przeciwobrzękowa., Taradaj K. (red.), 2018.

 8. Zborowski A., Drenaż limfatyczny., 2017.

Przejdź do kategorii:

Polecane produkty

Aparat BOA Max 2

Aparat BOA Max 2

Aparat do sekwencyjnego masażu uciskowego BOA 2 Max, posiadający algorytm przeznaczony do drenażu limfatycznego, którego przebieg jest zgodn...
BTL-6000 Lymphastim 12 Topline 12-komorowy aparat do masażu uciskowego

BTL-6000 Lymphastim 12 Topline 12-komorowy aparat do masażu uciskowego

BTL-6000 Lymphastim 12 Topline to najwyższej jakości 12 komorowy aparat do drenażu limfatycznego idealny do zastosowania w rehabilitacji czy...
Mankiety aparatów POWER

Mankiety aparatów POWER

Mankiety do aparatów POWER Q1000 Plus, Q1000 Premium, Q8060 oraz Q8120

Polecane artykuły

Drenaż limfatyczny – na czym polega oraz jakie są wskazania i przeciwwskazania do zabiegu?

Drenaż limfatyczny – na czym polega oraz jakie są wskazania i przeciwwskazania do zabiegu?

07-02-2023
Drenaż limfatyczny zyskuje na popularności - uważany jest za jedną z najskuteczniejszych metod związanych z niwelowaniem obrzęków limfatycznych. Stosowany jest w celu usprawnienia funkcjonowania układu limfatycznego oraz jako wsparcie innych układów np. odpornościowego, pokarmowego czy...
Aparaty do drenażu limfatycznego Metrum Cryoflex

Aparaty do drenażu limfatycznego Metrum Cryoflex

28-06-2019
Przedstawiamy Państwu producenta aparatów do drenażu limfatycznego Metrum Cryoflex. Aparaty tej marki należą do topowych na polskim rynku. Dzięki zastosowaniu sekwencji imitującej manualne techniki masażu wg E. Voddera, aparaty BOA MAX 2 wręcz nie ma sobie równych.
Aparaty do drenażu limfatycznego Q1000 PLUS, Q1000 PREMIUM i Q8060 marki Eres Medical!

Aparaty do drenażu limfatycznego Q1000 PLUS, Q1000 PREMIUM i Q8060 marki Eres Medical!

15-06-2018
Do oferty naszego sklepu dołączyły aparaty do drenażu limfatycznego marki Eres Medical. Urządzenie pompuje mankiety na kończyny powietrzem, w efekcie czego na tkanki wywarte zostaje ciśnienie. Rezultat: zlikwidowane cellulit i obrzęki, oczyszczenie organizmu, poprawa krążenia, korzystny...