Techniki masażu wykorzystywane w fotelach

Techniki wykorzystywane w fotelach masujących są imitacja technik odpowiadających masażowi klasycznemu, wykonywanemu przez masażystę. Najbardziej efektywny masaż uzyskujemy wówczas, kiedy stosujemy różnorodne techniki masażu, zmieniając przy tym partie masowanego miejsca, szerokość i intensywność masażu. Z myślą o osobach, które nie lubią eksperymentować z funkcjami foteli, chcą cieszyć się prostota obsługi urządzenia fotele wyposażono w programy automatyczne. Najprościej mówiąc są one kompozycją kilku technik masujących, które w odpowiedniej intensywności i miejscu działają na ciało człowieka.

 

Najczęściej wykorzystywanymi technikami masażu są:

Ugniatanie – to intensywny rodzaj masażu imitującego ruchy ugniatające kciukami, jest najskuteczniejszą metodą rozgrzewania tkanek głęboko położonych. Rozciągając i ściągając mięśnie powoduje zmniejszenie a nawet wyeliminowanie bólu, zwiększenie elastyczności mięśni oraz ścięgien. Pobudzone krążenie reguluje wymianę tlenu w mięśniach, powoduje wypychanie produktów przemiany materii i tworzy miejsce dla potrzebnych organizmowi substancji odżywczych.

Wałkowanie – polega na przesuwaniu się w górę i w dół rolek masujących, z uciskiem mięśni po obu stronach kręgosłupa. Jest jedną z technik masażu uspokajającego, odprężającego zwłaszcza mięśnie pleców i karku. Technika ta ma duży wpływ na poprawienie formy skóry – po zabiegu wałkowania skóra staje się gładsza i bardziej elastyczna. Stosowany jest często przy masażu sportowym ze względu na właściwości wspomagające rozgrzewanie stawów i mięśni.

Ostukiwanie – dzięki serii energicznych uderzeń jakich dostarcza metoda ostukiwania następuje zmniejszenie tkanki tłuszczowej przez zwiększenie temperatury tkanek, rozszerzenie naczyń krwionośnych i przyśpieszenie przemiany materii. Redukuje napięcie i ból.

Uciskanie – polega na dozowaniu kolejnych ucisków przy jednoczesnym wykonywaniu falistych ruchów wzdłuż pleców. Głębsze uciskanie mięśni powoduje ich rozluźnienie. Efektem tej techniki jest pobudzenie organizmu do regeneracji mięśni po wysiłku fizycznym lub z drugiej strony zesztywnieniu mięśni po pozostawaniu długotrwale w jednej pozycji (w przypadku osób długotrwale pracujących za biurkiem). Technika ta dostępna jest w modelach firmy Human Touch.

Shiatsu – to japońska odmiana masażu polegająca na uciskaniu kciukami punktów ciała, w odpowiednim doborze ich kolejności i intensywności. Masaż shiatsu ukierunkowany jest na pobudzenie naturalnych sił obronnych organizmu i metabolizmu człowieka. Filozofia shiatsu polega na wprowadzeniu organizmu człowieka w stan harmonii, dlatego jego rezultatem ma być likwidacja napięcia nerwowego, wprowadzenie w stan relaksu, uruchomienie ukrytych rezerw, które bez pobudzania są często uśpione.

Wibracja – jest technika, która wprowadza w drgania tkanki przyśpieszając przemianę komórkową. W zależności od intensywności masażu uspokaja lub pobudza całe ciało. W fotelach masujących swoje zastosowanie znajduje w siedziskach foteli.

Masaż powietrzny - polega na zastosowaniu nacisku poduszkami powietrznymi na kończyny dolne lub górne. Do komór poduszek wtłaczane jest naprzemiennie powietrze i w następnym czasie zostanie ono wypuszczone. Siłę naciusku można wyregulować w zależności od stanu zdrowia klienta oraz jego odczuć wobec zabiegu. Zwalcza obrzęki, niewydolność żył, ma działanie przeciwzakrzepowe - zwłaszcza w przypadku kończyn dolnych.