Istota powierzchniowej terapii wieloigłowej aplikatorami „Lyapko”


Wykonywanie zabiegu aplikatorami wieloigłowymi
Na czym polega terapia wieloigłowa aplikatorami Lyapko?

Od dawna wiadomo, że system nerwowy i skóra mają pochodzenie ektodermalne, a narządy wewnętrzne – pochodzenie mezo- i endodermalne. Kontakt narządów wewnętrznych z układem nerwowym, a poprzez niego – ze skórą, zapewniony jest w procesie organogenezy poprzez wrastanie układu nerwowego do narządów wewnętrznych. Dzięki połączeniom nerwowym ma miejsce wymiana sygnałów między narządami wewnętrznymi i powierzchnią ciała, i na odwrót. W przypadku występowania patologii w narządach wewnętrznych sygnały o tej patologii (najczęściej w formie odczuwania bólu) dochodzą do powierzchni ciała w określonych jego miejscach.


Istota powierzchniowej terapii wieloigłowej polega na oddziaływaniu poprzez określone aktywne punkty ciała na odpowiadające im narządy wewnętrzne. Umiarkowane drażnienie zakończeń nerwowych, skupionych w określonych punktach skóry, mięśni i innych tkanek, a za ich pośrednictwem pni nerwowych, odbudowuje regulację nerwową w organizmie, normalizuje siłę, zdolność poruszania się i równoważenie procesów pobudzania oraz hamowania. I właśnie dlatego że oddziaływanie lecznicze terapii igłowej odbywa się za pomocą odruchu, poprzez układ nerwowy, kontrolujący działalność całego organizmu, to nie ogranicza się ono do jednego punktu czy nerwu, ale najczęściej w sposób pozytywny wpływa na narządy, które są oddalone od miejsca oddziaływania.


Powierzchniowa terapia wieloigłowa wykonywana jest przy pomocy aplikatorów „Lyapko”. Są to elastyczne maty i wałki z umocowanymi na nich igłami, które wykonane są z niezbędnych dla organizmu metali: cynku, miedzi, żelaza, niklu i srebra. Aplikatory „Lyapko” w procesie ich wykorzystania stykają się ze skórą, ale nie uszkadzają jej, ponieważ igły są precyzyjnie zaostrzone pod odpowiednim kątem, a na gumowej podstawie wokół igieł i na brzegach aplikatora znajdują się wypustki ograniczające, zwiększające wytrzymałość i niezawodność umocowania igieł oraz zabezpieczające skórę pacjenta przed uszkodzeniem. Zatem aplikatory nie przerywają ciągłości skóry, tym samym nie mają styczności z krwią i nie powodują też żadnych skutków ubocznych.


Mechanizmy działania aplikatorów

Działanie odruchowo-mechaniczne polega na powierzchownym wielokrotnym nakłuwaniu igłami określonych stref i aktywnych biologicznie punktów (reakcja odruchowa) i na mikromasażu skóry i położonych pod nią tkanek.

Ogólna reakcja organizmu zachodzi na skutek trafiania impulsów od rdzenia kręgowego przez specjalne pnie nerwowe do mózgu. Udział w procesie wegetatywnego (odpowiadającego za narządy wewnętrzne) układu nerwowego zapewnia możliwość mobilizacji zapasów organizmu w celu natychmiastowego zareagowania: zdecydowanie zwiększa się wypracowanie substancji aktywnych biologicznie w gruczołach dokrewnych, w tkankach i (przede wszystkim) w skórze, stymulowane jest działanie układu sercowo-naczyniowego, poprawia się ukrwienie, do krwi trafiają substancje, które są zdolne do wydzielania większej ilości energii, dostarczenia większej ilości tlenu, wzmocnienia odporności organizmu na czynniki patologiczne.


Działanie galwaniczno-elektryczne. Podczas kontaktu ze skórą na powierzchni igieł aplikatora zachodzi mnóstwo zmian fizyko-chemicznych, charakterystycznych dla zmian pod działaniem prądu stałego. W rezultacie na igłach tworzą się błonki tlenkowe i powstaje efekt galwanizacji. Jednocześnie na końcach igieł powstają punktowe prądy galwaniczne maksymalnej wielkości (ponieważ występuje różnica potencjałów między metalem podstawowym igły i peryferyjnym metalem powłoki), które na krótko są zamknięte miedzy sobą. Oprócz tego między igłami wykonanymi przecież z różnych metali (a więc o różnym potencjale elektrycznym) w skórze powstają galwaniczne prądy, których wielkość zależy od przewodzenia skóry i nasycenia jej elektrolitami. Galwanizacja sprzyja poprawie przemiany materii, wzmacnia procesy reparacyjne (regeneracji), działa wysysająco, pomaga w tworzeniu substancji aktywnych biologicznie (acetylocholiny, histaminy, heparyny i innych), poprawia przewodzenie impulsów nerwowych, obniża wrażliwość na ból.

Działanie humoralne aplikatorów przejawia się w mikrojonoforezie metali, z których zrobione są igły (miedzi, cynku, niklu, żelaza i srebra), do środowiska płynnego organizmu. Wszystkie te mikroelementy odgrywają ważną rolę w zapewnieniu normalnego funkcjonowania różnych narządów wewnętrznych i systemów.

Spis chorób, których leczenie wspomagają aplikatory „Lyapko”, jest bardzo długi. Odnotujmy tylko, że pomagają one w leczeniu chorób i uszkodzeń aparatu ruchowego: przeciążenie aparatu nerwowo- mięśniowego, zapalenie mięśni, mięśniobóle, stany zapalne, uszkodzenia aparatu wiązadłowego kręgosłupa i stawów kończyn, urazy, złamania kości, stany pooperacyjne; w leczeniu schorzeń systemu nerwowego: rekonwalescencja po urazach czaszkowo-mózgowych i po udarach, neurologiczne przejawy osteochondrozy kręgosłupa, lumbago, bóle neurologiczne, neuralgie, znużenie mięśni, paraliże spastyczne, histeria, neurastenia, bezsenność, nietrzymanie moczu, migreny, choroba Raynaud’a, mózgowe porażenie dziecięce.

Prosty sposób ich stosowania, bezpieczeństwo, nieinwazyjność i wysoka efektywność pozwalają na zarekomendowanie aplikatorów nie tylko do stosowania przez specjalistów, ale i do samodzielnego używania, w warunkach domowych.

"PRAKTYCZNA FIZJOTERAPIA I REHABILITACJA"

Aplikatory można kupić w naszym sklepie:
https://www.domasazu.pl/category/masazery-aplikatory-wieloiglowe