Drenaż limfatyczny

Drenaż limfatyczny jest jedną z najskuteczniejszych i najbardziej popularnych metod walki z cellulitem. Jest całkowicie bezbolesny i relaksujący, działa oczyszczająco na organizm. Zabieg wspomaga walkę z cellulitem, likwiduje obrzęki nóg. Szczególnie dobre efekty daje u osób, które intensywnie ćwiczą, co dodatkowo pomaga w spalaniu uwolnionych toksyn i tłuszczów. Zalecany jest również w przypadku żylaków. Ponieważ poprawia krążenie, jest bardzo wskazany dla kobiet wykonujących pracę wymagającą długotrwałego stania lub siedzenia. Po zabiegu odczuwa się odprężenie i lekkość. Drenaż limfatyczny pomaga likwidować obrzęki oraz uczucie ciężkich, zmęczonych nóg.

Polecany jest szczególnie osobom, u których występują obrzęki, będące wynikiem zastoju krwi i limfy w przestrzeniach międzykomórkowych. O ile w kosmetyce i medycynie estetycznej drenaż limfatyczny wykonujemy w celach zdrowotnych, profilaktycznych i kosmetycznych, o tyle w terapii, np.: po mastektomi, masaż musi być wykonany ściśle według odpowiednich, zgodnych z medycznymi regułami procedur. Rosnąca popularność drenażu limfatycznego powoduje nagminne używanie tego terminu w przypadku masaży, których wykonanie daleko odbiega od procedur Manualnego Drenażu Limfatycznego (MDL) opracowanego przez duńskiego lekarza Emila Voddera. Dlatego też, w wielu krajach metoda MDL w celach leczniczych wykonywana może być jedynie przez odpowiednio wyszkolonych masażystów. 

W obrzękach limfatycznych stosuje się również różnego rodzaju zabiegi fizykalne. Zwiększenie przepływu limfy osiągane jest np. poprzez elektrostymulację, mającą na celu pobudzenie własnej „pompy mięśniowej” i usprawnieniu krążenia. Specjalnie dobrane sekwencje prądów działają tak, aby uwolnić i przepchnąć limfę i toksyny do dużych, zbiorczych węzłów chłonnych.

Wychodząc naprzeciw zapotrzebowaniu na profesjonalny drenaż limfatyczny z zastosowaniem w celach klinicznych jak i kosmetycznych firma Metrum Cryoflex opracowała aparaty do sekwencyjnego masażu pneumatycznego serii Boa®. Cechą różniącą te aparaty od innych urządzeń do presoterapii będących na rynku jest to, że posiadają specjalny algorytm drenażu limfatycznego prowadzonego metodą Emila Voddera.

 

Boa® Mini Plus to mniejsza wersja aparatu znajdująca zastosowanie w prywatnych gabinetach rehabilitacyjnych i użytkowaniu domowym, szczególnie u osób z obrzękami limfatycznymi powstałymi na skutek leczenia choroby nowotworowej (np. po mastektomii).

Boa® Max 2 to zaawansowany aparat do presoterapii. Posiada menu dedykowane medycynie estetycznej z predefiniowanymi algorytmami zabiegowymi i menu dedykowane fizjoterapii, w którym można zaprogramować dowolne parametry masażu dobrane indywidualnie do potrzeb pacjenta. Oprócz pojedynczych 12 -komorowych mankietów uciskowych na kończyny wykorzystuje 24 – komorowe zestawy: kurtki i spodnie uciskowe. Boa® Max 2 znajduje zastosowanie w Centrach Onkologii, szpitalach, klinikach i ośrodkach rehabilitacyjnych, sanatoriach, ośrodkach medycyny estetycznej i gabinetach kosmetycznych.

Zastosowanie aparatury BOA®

Główną cechą aparatów do presoterapii, stosowanych w rehabilitacji jest możliwość programowania wszystkich parametrów masażu. Pozwala to na dobór optymalnych warunków masażu dla każdego pacjenta indywidualnie w zależności od koncepcji leczenia, stanu fizycznego obrzęku oraz wydolności pacjenta. Parametry masażu programowane w aparatach serii Boa®:

  • wybór rodzaju mankietu,
  • wartość ciśnienia dla komory dystalnej (ręka, stopa),
  • wielkość gradientu ciśnień z możliwością jego korekcji (dobór wartości ciśnienia w każdej komorze mankietu uciskowego),
  • tempo masażu,
  • czas przerwy między cyklami,
  • liczba powtórzeń,
  • możliwość aktywowania pulsacji.

Masaż pneumatyczny, jako zabieg mający duży wpływ na stymulację układu chłonnego, znajduje szerokie zastosowanie w medycynie estetycznej. Układ chłonny to sieć naczyń i przewodów, którymi płynie ważny płyn ustrojowy - chłonka. Zadaniem chłonki jest transport białka, tłuszczów pokarmowych, produktów przemiany materii a także limfocytów zabieranych z węzłów chłonnych i rozprowadzanych po organiźmie. Układ chłonny spełnia ważną rolę w mechanizmach obronnych ustroju, bierze udział w wielu reakcjach odpornościowych a także w oczyszczaniu organizmu z patogenów. Przepływająca po organizmie limfa zbiera substancje toksyczne i odprowadza je do węzłów chłonnych, skąd są transportowane do nerek i usuwane z organizmu. Stymulacja drenującej funkcji układu limfatycznego poprzez zastosowanie masażu pneumatycznego ma szczególne znaczenie po zabiegach medycyny estetycznej i chirurgii plastycznej. To niezbędny zabieg wspomagający rewitalizację organizmu po:

  • liposukcji,
  • lipolizie chemicznej i laserowej,
  • lipolizie kawitacyjnej,
  • innych zabiegach redukujących lokalne otłuszczenia.

 

Masaż pneumatyczny to bardzo przyjemny zabieg, relaksujący, którego efekt odchudzający i likwidujący np. uczucie ciężkich nóg uzyskuje sie już po pierwszym zastosowaniu. Aparaty do presoterapii serii Boa® to pierwsze i jak dotąd jedyne aparaty, w których drenaż limfatyczny jest realizowany zgodnie z techniką i założeniami Manualnego Drenażu Limfatycznego wg metody E. Voddera.


Źródło Metrum CryoFlex www.metrum.com.pl