Piłki rehabilitacyjne

Produkty medyczne
Piłki gimnastyczne Thera Band® i Togu®

Piłki gimnastyczne Thera Band® i Togu®

Na zamówienie. Czas dostawy od 3 do 14 dni
107,00 zł

Piłki rehabilitacyjne – o czym pamiętać przy ich wyborze?

Piłka rehabilitacyjna to niepozorny przyrząd, który pozwala przeprowadzić wiele ćwiczeń mających na celu wzmocnienie układu kostno-mięśniowego. Znakomicie sprawdza się zarówno w ośrodkach i gabinetach fizjoterapii, jak i w warunkach domowych. Mogą z niej korzystać nie tylko osoby dorosłe w każdym wieku, ale także dzieci. Ćwiczenia z piłką do rehabilitacji są nie tylko bezpieczne i skuteczne, ale dostarczają mnóstwo zabawy, szczególnie najmłodszym.

Piłka rehabilitacyjna – jakie niesie korzyści?

Piłki do rehabilitacji, jak sama nazwa wskazuje, są wykorzystywane przede wszystkim w ćwiczeniach usprawniających poruszanie się i koordynację ciała. Sprawdzają się również w czasie gimnastyki korekcyjnej. Ich największy sekret tkwi w tym, że utrudniają utrzymanie równowagi. W ten sposób zmuszają niemal wszystkie partie mięśni do pracy, w tym mięśnie głębokie. Te ostatnie wpływają z kolei na utrzymanie prawidłowej postawy ciała, podtrzymują kręgosłup i zapobiegają przeciążeniom kostnym. Piłka rehabilitacyjna umożliwia także przeprowadzenie ćwiczeń usprawniających stawy bez nadmiernego ich obciążania albo zmniejszających napięcie mięśniowe. Aktywność tego typu doskonale wpływa również na poprawę koordynacji oraz ogólnej kondycji organizmu. Dodatkowo warto wspomnieć o tym, że ćwiczenia z piłką rehabilitacyjną są stosowane w niektórych terapiach schorzeń neurologicznych. Niosą też dodatkowe korzyści. Podczas ich wykonywania dochodzi do spalania tkanki tłuszczowej oraz poprawy pracy wszystkich narządów wewnętrznych.

Piłka do rehabilitacji – możliwość wykonywania łatwych, skutecznych i przyjemnych ćwiczeń

Ćwiczenia z piłką do rehabilitacji mają wiele zalet. Są bardzo skuteczne i dostarczają dużo przyjemności. Nie wymagają od pacjenta dużego wysiłku. Ma to szczególne znaczenie w przypadku dzieci, dla których aktywność tego typu jest dobrą zabawą. Piłka rehabilitacyjna, umożliwiając wykonywanie ćwiczeń statycznych i dynamicznych, pozwala na urozmaicenie metod rehabilitacji oraz przeprowadzenie ćwiczeń rozluźniających przed lub po klasycznych zabiegach fizjoterapeutycznych. Co ważne, są one bezpieczne i łatwe do wykonania. Nie wymagają dużego zaangażowania od specjalisty i od pacjenta. Mogą je wykonywać osoby w każdym wieku, również podeszłym, bez względu na stan zdrowia i kondycję fizyczną. Ćwiczenia z piłką rehabilitacyjną są także zalecane kobietom w ciąży.

Jak wybrać odpowiedni rozmiar piłki do rehabilitacji?

O tym, czy piłka do rehabilitacji dobrze spełni swoje zadanie, decyduje przede wszystkim jej rozmiar. Powinien być jak najlepiej dopasowany do wzrostu pacjenta. Przyjmuje się, że osoba mierząca od 140 do 150 cm potrzebuje piłki o średnicy 45 cm. Analogicznie dla pacjenta, którego wzrost waha się w przedziale od 150 do 160 cm, najlepszą opcją będzie 55-centymetrowa piłka rehabilitacyjna. Należy także wziąć pod uwagę wagę pacjenta. Jak sprawdzić czy piłka do rehabilitacji ma odpowiedni rozmiar? Jeśli osoba siedząca na niej ugina nogi pod kątem 90 stopni, opierając stopy o podłoże, świadczy to o tym, że piłka jest optymalnie dopasowana. Kąt ten może być nieznacznie większy. Różnorodność piłek rehabilitacyjnych dostępnych na rynku sprawia, że ich wybór nie nastręcza żadnego problemu. W gabinecie fizjoterapeutycznym powinny zagościć piłki w wielu rozmiarach tak, aby w każdej chwili móc dobrać odpowiedni wariant do potrzeb konkretnego pacjenta.

Z jakiego materiału powinna być wykonana piłka rehabilitacyjna?

Ważnym aspektem przy wyborze piłki do rehabilitacji jest materiał, z którego jest wykonana. Powinno to być przede wszystkim tworzywo antypoślizgowe, zapewniające maksymalne bezpieczeństwo ćwiczeń. Dla pewności można dodatkowo podłożyć pod piłkę matę antypoślizgową. Tworzywo, z którego powstała piłka rehabilitacyjna, musi być także wytrzymałe i odporne na pękanie tak, aby fizjoterapeuta mógł spokojnie pracować nawet z osobami o dużej wadze. Jednocześnie powinno być sprężyste i elastyczne, aby zagwarantować komfort i wymierne efekty ćwiczeń. Nowoczesne piłki rehabilitacyjne są wyposażone w system anti-burst. Oznacza to, że w przypadku mechanicznego uszkodzenia piłki, utrata powietrza zachodzi równomiernie, co zapobiega nagłemu upadkowi pacjenta na podłogę. Należy zwrócić też uwagę na to, aby materiał, z którego jest wykonana piłka rehabilitacyjna, nie był toksyczny i nie wywoływał alergii. Piłki pochodzące od renomowanych producentów spełniają wszystkie najważniejsze kryteria funkcjonalności. Zapewniają maksymalne bezpieczeństwo oraz wydajność ćwiczeń. A dodatkowo wyróżniają się doskonałą estetyką.