Jak dobrze korzystać z fotela do masażu - porady i zalecenia

24-08-2022

Fotel do masażu jest niezwykle użytecznym urządzeniem które może przynieść wiele korzyści, jeśli tylko poprawnie go używamy. W tym wpisie podpowiemy państwu jak odpowiednio korzystać z fotela aby zapewnić sobie maksimum komfortu i czerpać jak najwięcej korzyści. Masaż źle dostosowany do użytkownika będzie niekomfortowy i przez to łatwo się do niego zniechęcić. Dlatego warto znać podstawowe zasady, dzięki którym fotel do masażu stanie się prawdziwym sprzymierzeńcem w walce ze stresem i chorobami

 

Jaki fotel wybrać?

Współczesne fotele do masażu przeszły długą drogę innowacji i udogodnień, dzisiejsze modele już tylko w wyglądzie przypominają swoich poprzedników, posiadają znacznie więcej elementów, bardziej zaawansowane mechanizmy i coraz to więcej funkcjonalności. Nowe fotele posiadają zamontowane poduszki powietrzne które masują wiele części ciała jednocześnie, najbardziej zaawansowane modele foteli mogą jednocześnie oddziaływać na: stopy, nogi, talię, ramiona, głowę, szyję i plecy.

Najważniejszym elementem fotela jest jednostka masująca zamontowana na szynie, która nierzadko sięga od ud aż po głowę i ramiona. Fotele takie dostosowują swoje działanie w zależności od wysokości użytkownika - wyposaża się je w specjalne skanery które mierzą długość ciała i odpowiednio korygują działanie wszystkich mechanizmów. Większość foteli do masażu jest wystarczająco duża aby obsłużyć 90% pacjentów, wyjątkiem są tylko osoby wyjątkowo wysokie lub otyłe. W takim wypadku warto skontaktować się z naszymi doradcami którzy pomogą państwu wybrać odpowiedni model.

 

 

Jak siedzieć w fotelu do masażu?

Choć pytanie to może wydawać się prozaiczne, to jednak pozycja jaką przyjmuje użytkownik podczas masażu ma ogromne znaczenie dla skuteczności terapii. Dlatego warto upewnić się że:

  • Użytkownik ściśle przylega do poduszek siedziska
  • Głowa opiera się o zagłówek
  • Nogi nie są przykurczone
  • Ramiona swobodnie spoczywają na podłokietnikach

Wbrew pozorom uzyskanie odpowiedniej pozycji na fotelu nie jest prostym zadaniem. Na początku ekscytacja może przeszkadzać w odpowiednim zrelaksowaniu się na fotelu, nie powinno się zbytnio ruszać i poświęcać za dużo uwagi działaniu sprzętu, niewłaściwe jest też ciągłe zmienianie programów. Dla najlepszych efektów należy całkowicie "zanurzyć" się w fotelu by umożliwić mu odpowiednie wykonanie swojej pracy.

Dlaczego pozycja jest taka ważna? otóż jednostka masująca w wielu fotelach jest wyposażona w specjalne skanery które samodzielnie znajdują położenie punktów newralgicznych i automatycznie dostosowują swoje działanie do budowy pacjenta. Trzeba więc dobrze usiąść aby pozwolić skanerowi na prawidłowe badanie i skuteczną pracę.

 

 

Jak korzystać z ustawień fotela do masażu?

Nowoczesne fotele do masażu oferują nierzadko całą gamę technik masażu takich jak shiatsu, ugniatanie, wałkowanie czy uciskanie. Zaleca się aby przy pierwszym użyciu wykorzystać któryś z gotowych programów na średnich ustawieniach, będzie można dzięki temu łatwiej ustalić jaka siła masażu jest dla nas odpowiednia, tak aby uniknąć nieprzyjemnych doznań i osiągnąć jak najlepszy relaks. Bardzo użyteczną jest opcja wyboru mocy dla poszczególnych elementów, jeśli chcemy poświęcić więcej uwagi jakiejś części ciała, lub zmniejszyć intensywność masażu jakiegoś obszaru, możemy to zrobić z poziomu sterownika.

Po dokładnym zapoznaniu się z wszystkimi technikami automatycznymi możemy spróbować własnodzielnie stworzyć program masażu specjalnie dostosowany dla nas - umożliwia to sterownik fotela. Trzeba w tym wypadku samodzielnie zdefiniować technikę, wszystkie parametry oraz czas terapii, według naszych potrzeb i preferencji. Ustawienia ręczne obejmują takie aspekty jak: prędkość, intensywność, punkty masażu, czas trwania, rodzaj masażu.

 

 

Jak często możemy używać fotela do masażu?

Tak jak z wszystkim co przyjemne, również z masażem nie powinniśmy przesadzać. Fizjoterapeuci zalecają że przy dobraniu odpowiedniej metody masażu, z fotela możemy korzystać dwa razy dziennie po 15-20 minut. już tyle wystarczy by odczuć pozytywne skutki, rozładować napięcie i zadbać o swoje samopoczucie

Warto kontrolować długość masażu, gdyż po zbyt długim zabiegu mogą się pojawić mikrouszkodzenia mięśni takie jak po intensywnym treningu, mogące prowadzić do bólu. Występowanie tych efektów jest jednak sprawą wysoce indywidualną, u niektórych mogą pojawić się już po pierwszym dniu, u innych zaś nie pojawią się wcale. 

Kiedy w ciągu dnia najlepiej korzystać z fotela do masażu? W tym przypadku nie ma żadnych ograniczeń, poranna sesja pomoże pobudzić, dodać energii i rozciągnąć rozleniwione mięśnie, popołudniowa zredukuje stres związany z pracą i pomoże w odpoczynku, wieczorna zaś pomoże nas wyciszyć, zrelaksować ciało i przygotować do snu.

 

 

Gdzie umieścić fotel do masażu?

Przed zakupem fotela warto wiedzieć że do jego odpowiedniego użytkowania potrzebne jest miejsce w którym będzie można go zamontować. Są to mimo wszystko urządzenia dosyć spore, potrzebujące własnego kąta, a najlepiej osobnego pomieszczenia. Warto pamiętać że dla najlepszego relaksu dobrze jest rozłożyć fotel, tak aby osiągnąć jak najwygodniejszą pozycję, jednak po rozłożeniu zajmują one jeszcze więcej miejsca, co także trzeba uwzględnić. Na przekór temu problemowi wychodzi zaś system zero wall, modyfikujący sposób przechylania fotela tak aby można go ustawić zaraz przy ścianie.

Lokalizacja fotela powinna być przede wszystkim dobrze wentylowana, gdyż odpowiedni przepływ powietrza pomaga w odprężeniu. Należy też zadbać o jak najmniejszą ilość przedmiotów rozpraszających użytkownika, fotele pozwalają na odtwarzanie relaksującej muzyki, jednak korzystanie z telewizora czy smartfona działa niekorzystnie na proces odprężenia i powinno się tego unikać.

 

Podsumowanie

Najlepsze fotele do masażu mogą oferować doskonałe korzyści zarówno relaksacyjne jak i zdrowotne wszystko dzięki wykorzystaniu zaawansowanej technologii, przy czym nie są one wcale trudne w obsłudze i zrozumieniu. Mogą ich używać zarówno dorośli, dzieci jak i osoby starsze. Dobór odpowiedniego urządzenia, programu, czasu sesji, pomieszczenia – to recepta na jeszcze skuteczniejszy masaż na fotelu.

 

Zapraszamy do kontaktu!

Jeśli mają państwo problem z wyborem fotela lub chcą państwo złożyć zamówienie, zapraszamy do kontaktu z działem handlowym.
Nasi doradcy chętnie pomogą w wyborze najlepszego dla państwa produktu!

Jeśli zdecydowali się państwo na konkretny model, zapraszamy do zakupów w naszym sklepie internetowym.